Zašto se ponekad osećamo loše i kada je sve lepo?

Ne možete uvek biti na maksimumu, a nije ni prirodno... Foto: Na moj način/AI, ilustracija
Ne možete uvek biti na maksimumu, a nije ni prirodno... Foto: Na moj način/AI, ilustracija

I zvanično je počelo leto, a njega prati predrasuda da je tada sve lakše i lepše. Dani su dugi, sunce sija, nebo je vedro, ide se na letovanja, raspust je, intenzitet posla je znatno manji, osim ako ne radimo u turizmu…

Sve to je tačno, ali ko kaže da i po najsunčanijem danu ne možemo biti loše raspoloženi, čak i ako (srećom) za to nemamo neki poseban razlog. Još gore je što ćemo
zbog toga sami sebe kritikovati, jer – kako je moguće da smo “smoreni“, a svi su veseli? Međutim, niti su svi drugi sjajno raspoloženi, niti su sunce i sladoled rešenje za sve.

Razmišljajući o tome, setila sam se jednog veoma zanimljivog teksta Ksenije Mijatović, koji sam svojevremeno sačuvala. Verujem da ovo može da bude odličan podsetnik.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by mijatovic ksenija (@mijatovicksenija)

Svi imaju loše dane, loše periode kada su raspoloženje i energija na najnižem nivou. Ono po čemu se ljudi razklikuju jeste učestalost i intenzitet ovakvih dana/perioda.

Ne možete uvek biti na maksimumu, a nije ni prirodno. Zato, kada osetite da se raspoloženje menja/pada, a nema konkretnog razloga, vreme je da sebe podržite (ponegujete) na način koji možda to nikad ne činite.

Vodite računa u koga i u šta investitrate svoje vreme i pažnju. Šta god da je razlog vašeg lošeg raspoloženja, neophodno je da povedete računa o svojoj energiji, koja je u tim trenucima na niskom nivou. Zato, pametno birajte gde je trošite.

Vaše misli nisu uvek činjenice. Zbog toga je jako važno napraviti tu razliku. Misli su često kombinacija mišljenja tj. stavova (obično drugih), sećanja (najčešće neprijatnih), naših strahova i prognoza za budućnost. Zato, povedite računa kojim mislima dopuštate da vas nose.

Samokriticizam je put u sve lošije raspoloženje. Morate znati kada da stanete da bi se nešto zaista promenilo, za početak energija. Mnogi se izinenade kada čuju da je samokriticizam u visokoj korelaciji sa depresijom. Šta je antidot tome? Saosećanje, ali – za sebe.

Loše raspoloženje i nizak nivo energije može da traje dugo, i po nekoliko nedelja. To ne znači da ste u depresiji, ali ako nema spontanog izlaska iz te atmosfere, onda neka se upali alarm. Ne brinite, znaćete kada stvari krenu nizbrdo i kada vam je potrebna stručna pomoć. Do tada, trebalo bi da pomogne malo više empatije za sebe, dozvola da budete i lošije nego inače i malo više brige o sebi.

Podelite:

Povezane vesti