Amer Hamza: Od majstora za sve do pobednika MasterChefa

Amer Hamza - Foto: Aleksandar Krstović
Amer Hamza - Foto: Aleksandar Krstović

Nedavno je završen MasterChef, a pobednik je Amer Hamza. Prijavio se zato što je njegova supruga Milica smatrala da mu je mesto u tom takmičenju i – bila je u pravu.

Kad počne da nabraja sve poslove koje je do sada radio, ne možete da ne zaključite da u njegovu kuću majstor ne ulazi. Em sve popravi, em još i skuva ručak. Naravno, ode i na posao, u Nutri box, gde je odnedavno zaposlen kao kuvar.

■ Koje namirnice su ti najdraže?

– Najviše volim da odem na pijacu, gde mogu da kupim sveže i zdrave namirnice. Na zemunskoj pijaci postoji par ljudi, od kojih kupuju u restoranu u kom sada radim i za njih sam siguran da imaju odlične proizvode.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MasterChef Srbija (@masterchefsrbija)

■ Kako si došao do recepta za desert, koji ti je doneo pobedu?

– Od kad sam ušao u kuću MasterChefa svaki slobodan trenutak sam koristimo za učenje. Trudio sam se da naučim što više mogu, kako bih na svakom sledećem kuvanju bio što bolji. Mislim da se zato i video toliki napredak. Dešavalo se da koristim pogrešne informacije, pa da neko jelo ne bude dobro, jer znamo da na internetu ima i dobrih i loših stvari.

Za audiciju sam pravio tiramisu, pa sam mislio da je taj slatkiš idealan da zatvorim krug svog učešća u MasterChefu. Od samog starta sam počeo da istražujem kako bih mogao da ga napravim na elegantniji način, a da zadrži dušu dezerta.

■ Da si nedavno upoznao suprugu i da hoćeš da je šarmiraš večerom ili ručkom, šta bi sve spremio?

– Filete brancina sa salatom od krompira, ali ne klasičnog jer ima insulinsku rezistenciju, već od batata, i beurre blanc sos.

■ U predstavljanju si rekao da si Goranac, a taj kraj je poznat po poslasticama, bureku i hlebu. Da li za neki specijalitet ne znamo?

– Felija je vrlo kalorična, ali veoma ukusna. U veliki pleh se sipa smesa slična onoj za palačinke, prelije se maslom i peče ispod sača.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amer Hamza (@amer_aka_mera)

■ Kolegama si svake večeri pravio buregere, koje su svi hvalili. U čemu je štos?

– Burgeri se prave od par sastojaka i tu nema mogućnosti da se nešto novo izmisli. Potrebno je, samo, da svaki element bude savršen, počeši od zemičke. Meso mora da ima bar dvadestak posto masnoće, da bi bilo sočno. Kad je suviše krto burger je toliko suv, da imaš utisak da jedeš karton.

Kad zagrizeš burger treba da osetiš sok koji curi. U njega idu samo meso, so i biber. Ako baš želimo, možemo da dodatmo kačkavalj, ali nikakvi aditivi ne dolaze u obzir. Da bi burger bio burger, a ne pljeskavica treba da bude čisto meso.

■ Gde u Beogradu možemo da pojedemo baš-baš dobar burger?

– Mislim da je malo mesta koje prave burgere, a da ih nisam probao. “The boyz” su toliko dobri, da sve što bih o njima rekao, bilo bi malo.

■ Kada bi u Beograd došla pobednica hrvatskog MasterChefa s dečkom, u koje bi ih restorane poveo?

– Zvučaće kao da hoću da budem dobar sa sudijama, ali sigurno bih ih odveo kod obojice – kod Nenada u Time i kod Filipa u Homu. Verovatno bih ih odveo i u Langustu, jer sam imao priliku da probam i hranu sudije Marka. Fantastična je.

Naravno, išli bismo i na burgere, a ako bi trebalo da ih odevedem u piceriju dvoumio bih se između Bosiljka i Napolija u 21 bloku. Za kolače ne bi bilo dileme – išli bismo u “Mandarinu“. Šef Krsta pravi baš-baš dobre slatkiše.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amer Hamza (@amer_aka_mera)

■ Koje strane kuhinje ti se posebno dopadaju?

– Italijanska i meksička.

■ Šta najviše voliš da jedeš?

– Buregere! 😀 Osim njih obožavam paste, a tokom leta lagane salate. Znam da zbog stomačića ne izgledam kao neko ko voli salate, ali u nekima baš uživam.

■ Postoje li namirnice/jela koje ne jedeš?

– Tačno je da svaka hrana ima svoje mesto u kuhinji, ali boraniju, džigericu i škembiće ne volim ni da vidim.

■ Najzanimljivije jelo koje si probao?

– Sabljarka. Na pravi pogled izgleda kao filet tune, ali ima tako lep, sladak ukus. Neverovatno.

■ Koje gastro emisije pratiš?

– Naravno, MasterChef, kad sam bio klinac gledao sam sve emisije na 24 Kitchen, Hell’s kitchen.

■ A, profile?

– Uglavnom strane profile na kojima možemo da vidimo, uslovno rečeno, fashion kuvanje. Moj najveći problem je serviranje hrane, pa zato nastojim da što više naučim o tome kako da hrana izgleda što lepše na tanjiru.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amer Hamza (@amer_aka_mera)

Podelite:

Povezane vesti